Szkolenie z państwowymi uprawnieniami operatora dla układów klimatyzacji zawierającej więcej niż 3 kg czynnika
Szkolenie organizowane przez ELIT Polska sp. z o.o.
Szkolenie prowadzą doświadczeni szkoleniowcy z firmy WERTHER International POLSKA Sp. z o.o., Magneti Marelli Aftermarket Sp. z o.o. oraz BETiS Biuro Ekspertyz Technicznych i Szkoleń Sławomir Olszowski
Szczegółowy plan szkolenia
-
Podstawy termodynamiki
-
Znajomość podstawowych norm ISO dla jednostek temperatury, ciśnienia, masy, gęstości, energii.
-
Rozumienie podstawowej teorii układów chłodniczych: podstawy termodynamiki (podstawowe terminy, parametry i procesy, takie jak przegrzanie, strona wysokiego ciśnienia, ciepło sprężania, entalpia, wydajność chłodnicza, strona niskiego ciśnienia, przechłodzenie), własności i przemiany termodynamiczne czynników chłodniczych, w tym identyfikacja mieszanin zeotropowych oraz cieczy i pary.
-
Stosowanie odpowiednich tabel i wykresów oraz interpretowanie ich w kontekście pośrednich kontroli szczelności (w tym sprawdzanie układu pod względem prawidłowości działania): wykres logarytm p/h, tabele nasycenia czynnika chłodniczego, wykres jednostopniowego sprężarkowego układu chłodniczego.
-
Opisanie funkcji podstawowych elementów systemu (sprężarka, parownik, skraplacz, zawory termostatyczne) oraz przemian termodynamicznych czynnika chłodniczego.
-
Znajomość podstaw działania następujących elementów układu chłodniczego oraz ich roli i znaczenia w aspekcie identyfikacji wycieku czynnika chłodniczego i zapobiegania takiemu wyciekowi:
-
zawory (zawory kulowe, kryzy, zawory grzybkowe o kadłubie kulistym, zawory nadmiarowe);
-
regulatory temperatury i ciśnienia;
-
wzierniki kontrolne i wskaźniki wilgoci;
-
regulatory do sterowania systemem rozmrażania;
-
zabezpieczenia układu;
-
przyrządy pomiarowe, takie jak termometr kolektora;
-
systemy regulacji poziomu oleju;
-
zbiorniki czynnika chłodniczego;
-
separatory cieczy i oleju.
-
Wpływ czynników chłodniczych na środowisko oraz odpowiednie regulacje dotyczące środowiska.
-
Podstawowa wiedza o zamianach klimatycznych i protokole z Kioto.
-
Podstawowa znajomość pojęcia współczynnika ocieplenia globalnego (GWP–Global Warming Potential), podstawowa wiedza o zastosowaniu fluorowanych gazów cieplarnianych i innych substancji jako czynników chłodniczych, o wpływie emisji fluorowanych gazów cieplarnianych na klimat (według znaczenia pod względem GWP) oraz podstawowa znajomość odpowiednich przepisów rozporządzenia (WE) nr 842/2006 i stosownych rozporządzeń wykonujących przepisy tego rozporządzenia.
-
Kontrola przed uruchomieniem, po długim okresie przestoju w używaniu, po czynnościach konserwacyjnych lub naprawie lub w trakcie funkcjonowania.
-
Wykonanie próby ciśnieniowej w celu sprawdzenia wytrzymałości układu.
-
Wykonanie próby ciśnieniowej w celu sprawdzenia szczelności układu.
-
Zastosowanie pompy próżniowej.
-
Odpowietrzenie układu i odessanie w celu usunięcia wilgoci z zastosowaniem standardowej praktyki.
-
Wpisanie danych do dokumentacji (karty) urządzenia oraz wypełnienie raportu z jednej lub kilku prób i kontroli wykonanych podczas egzaminu.
-
Kontrole szczelności
-
Znajomość potencjalnych punktów wycieków (nieszczelności) w urządzeniach chłodniczych, klimatyzacyjnych i pompach ciepła.
-
Sprawdzenie dokumentacji (karty) urządzenia przed kontrolą szczelności oraz określenie istotnych informacji o powtarzających się przypadkach lub obszarach problematycznych, na które należy zwrócić szczególną uwagę.
-
Przeprowadzenie oględzin i manualnej kontroli, zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1516/2007 z dnia 19 grudnia 2007 r. ustanawiającym zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 842/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady standardowe wymogi w zakresie kontroli szczelności w odniesieniu do stacjonarnych urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła zawierających niektóre fluorowane gazy cieplarniane.
-
Kontrola szczelności systemu metodą pośrednią, zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1516/2007 oraz instrukcją obsługi systemu.
-
Zastosowanie przenośnych przyrządów pomiarowych, takich jak zestawy manometrów, termometry i multimetry do pomiaru takich wartości, jak Volt/Amper/Ohm w kontekście pośrednich metod kontroli szczelności, jak również interpretacja parametrów otrzymanych w wyniku pomiarów.
-
Wykonanie kontroli szczelności układu z zastosowaniem jednej z bezpośrednich metod niewymagającej ingerencji wewnątrz obiegu chłodniczego, określonej w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 1516/2007.
-
Zastosowanie elektronicznego przyrządu do wykrywania wycieków (nieszczelności)
-
Wprowadzenie danych do dokumentacji (karty) urządzenia.
-
Przyjazne środowisku postępowanie z systemem i czynnikiem chłodniczym podczas instalacji, konserwacji, serwisowania lub odzysku czynnika chłodniczego.
-
Podłączenie i odłączenie manometrów pomiarowych i przewodów przy minimalnym poziomie emisji.
-
Opróżnienie i napełnienie butli z czynnikiem chłodniczym w fazie ciekłej lub gazowej.
-
Zastosowanie zestawu do odzysku czynnika chłodniczego oraz podłączenie i odłączenie tego zestawu przy minimalnym poziomie emisji.
-
Usunięcie z układu oleju zanieczyszczonego fluorowanym gazem (F - gazem).
-
Określenie fazy czynnika chłodniczego (ciecz, para) oraz jego stanu (przechłodzony, nasycony lub przegrzany) przed napełnieniem, w celu ustalenia właściwej metody napełniania i wielkości napełnienia. Napełnienie układu czynnikiem chłodniczym (w postaci cieczy i pary) bez jego utraty.
-
Zastosowanie wagi w celu dokonania pomiaru masy czynnika chłodniczego.
-
Wpisanie do dokumentacji (karty) urządzenia wszystkich istotnych informacji o odzyskanym lub dodanym czynniku chłodniczym.
-
Znajomość wymagań i procedur postępowania dotyczących zanieczyszczonych czynników chłodniczych i olejów, a także ich składowania i transportu.
-
Element: montaż, uruchomienie i konserwacja sprężarek tłokowej, śrubowej i spiralnej, jedno- i dwustopniowej.
-
Objaśnienie działania sprężarki (w tym sterowanie wydajnością i układ smarowania) oraz zagrożeń związanych z nieszczelnością lub związanym z nią wyciekiem.
-
Prawidłowy montaż sprężarki, wraz z układem kontrolno-sterującym, w sposób uniemożliwiający wystąpienie nieszczelności lub dużego wycieku po uruchomieniu systemu.
-
Regulacja wyłączników bezpieczeństwa i sterowania.
-
Regulacja zaworów ssawnych i tłocznych.
-
Sprawdzenie obiegu i powrotu oleju.
-
Uruchomienie i wyłączenie sprężarki oraz sprawdzenie warunków pracy sprężarki, w tym dokonanie pomiarów istotnych parametrów w trakcie jej działania.
-
Sporządzenie raportu o stanie sprężarki, ze wskazaniem problemów w jej pracy mogących skutkować uszkodzeniem układu i ewentualnie prowadzić do nieszczelności lub wycieku czynnika chłodniczego w razie niepodjęcia środków zaradczych.
-
Element: montaż, uruchomienie i konserwacja skraplaczy chłodzonych powietrzem i wodą
-
Objaśnienie podstaw działania skraplacza oraz zagrożeń związanych z nieszczelnością lub związanym z nią wyciekiem.
-
Ustawienie regulatora ciśnienia tłoczenia skraplacza.
-
Prawidłowy montaż skraplacza, wraz z układem kontrolno-sterującym, w sposób uniemożliwiający wystąpienie nieszczelności lub dużego wycieku po uruchomieniu układu.
-
Regulacja wyłączników bezpieczeństwa i sterowania.
-
Sprawdzenie przewodów tłocznych i cieczowych.
-
Oczyszczenie skraplacza z nieskraplających się gazów za pomocą odpowietrznika do układów chłodniczych.
-
Uruchomienie i wyłączenie skraplacza oraz sprawdzenie pod względem dobrych warunków funkcjonowania, w tym dokonanie pomiarów istotnych parametrów pracy.
-
Sprawdzenie stanu powierzchni skraplacza.
-
Sporządzenie raportu o stanie skraplacza, ze wskazaniem problemów w jego funkcjonowaniu mogących skutkować uszkodzeniem układu i ewentualnie prowadzić do nieszczelności lub wycieku czynnika chłodniczego w razie niepodjęcia środków zaradczych.
-
Element: montaż, uruchomienie i konserwacja parowników schładzających powietrze lub wodę.
-
Objaśnienie podstaw działania parownika (w tym systemu odmrażania) oraz związanego z tym niebezpieczeństwa powstania nieszczelności.
-
Ustawienie regulatora ciśnienia parowania.
-
Montaż parownika, wraz z układem kontrolno-sterującym, w sposób uniemożliwiający wystąpienie nieszczelności lub dużego wycieku po uruchomieniu układu.
-
Regulacja wyłączników bezpieczeństwa i sterowania.
-
Sprawdzenie przewodów cieczowych i ssania z uwzględnieniem ich prawidłowego ułożenia.
-
Sprawdzenie przewodu do odmrażania gorącym gazem.
-
Regulacja zaworu ciśnienia parowania.
-
Uruchomienie i wyłączenie parownika oraz sprawdzenie jego prawidłowego funkcjonowania, w tym dokonanie pomiarów istotnych parametrów w trakcie jego pracy.
-
Sprawdzenie stanu powierzchni parownika.
-
Sporządzenie raportu o stanie parownika, ze wskazaniem problemów w jego funkcjonowaniu, mogących skutkować uszkodzeniem układu i ewentualnie prowadzić do nieszczelności lub wycieku czynnika chłodniczego w razie niepodjęcia środków zaradczych.
-
Element: montaż, uruchomienie i serwisowanie termostatycznych zaworów rozprężnych (TEV) i innych części składowych układu.
-
Objaśnienie podstaw działania różnych rodzajów regulatorów rozprężenia (termostatyczne zawory rozprężne, rurki kapilarne) oraz zagrożeń związanych z wystąpieniem nieszczelności w ich obrębie.
-
Montaż zaworów w prawidłowym położeniu.
-
Regulacja mechanicznych/elektronicznych TEV.
-
Regulacja termostatów mechanicznych i elektronicznych.
-
Regulacja zaworu regulowanego ciśnieniem.
-
Regulacja mechanicznych i elektronicznych ograniczników ciśnienia.
-
Sprawdzenie pracy oddzielacza oleju.
-
Sprawdzenie stanu filtra osuszacza.
-
Sporządzenie raportu o stanie tych części składowych układu, ze wskazaniem problemów w ich funkcjonowaniu, mogących skutkować uszkodzeniem układu i ewentualnie prowadzić do nieszczelności lub wycieku czynnika chłodniczego w razie niepodjęcia środków zaradczych
-
Przewody czynnika chłodniczego: zbudowanie szczelnego ciągu przewodów czynnika chłodniczego w instalacji chłodniczej
-
Spawanie, lutowanie „na twardo” i/lub „na miękko” w sposób szczelny przewodów i elementów obiegu czynnika chłodniczego, które mogą być stosowane w układach chłodniczych, klimatyzacyjnych i pompach ciepła.
-
Wykonanie/sprawdzenie wsporników przewodów czynnika chłodniczego i poszczególnych elementów układu chłodniczego.
-
Wiedza i umiejętności z następujących dziedzin:
-
Ogólne środki zapobiegające wyciekom substancji kontrolowanych i fluorowanych gazów cieplarnianych do środowiska;
-
Substancje kontrolowane, fluorowane gazy cieplarniane i substancje dla nich alternatywne;
-
Wpływ substancji kontrolowanych i fluorowanych gazów cieplarnianych na środowisko, ogólne przepisy prawne dotyczące substancji kontrolowanych i fluorowanych gazów cieplarnianych, a także postępowanie z odpadami substancji kontrolowanych, fluorowanych gazów cieplarnianych, urządzeń i systemów ochrony przeciwpożarowej oraz gaśnic zawierających takie substancje lub gazy;
-
Oznakowanie substancji kontrolowanych i fluorowanych gazów cieplarnianych, urządzeń i systemów ochrony przeciwpożarowej oraz gaśnic zawierających te substancje lub gazy;
-
Zakładanie kart urządzeń i kart systemów ochrony przeciwpożarowej, odpowiednio dla urządzeń i systemów ochrony przeciwpożarowej zawierających 3 kg lub więcej substancji kontrolowanych lub fluorowanych gazów cieplarnianych oraz dokonywanie wpisów do tych kart;
-
Przekazywanie sprawozdań, o których mowa w art. 39 ust. 2 ustawy z dnia 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych;
-
Umiejętności praktyczne w zakresie postępowania z substancjami kontrolowanymi i fluorowanymi gazami cieplarnianymi, w tym recyklingu, napełniania urządzeń i systemów ochrony przeciwpożarowej oraz gaśnic, wykrywania i likwidacji wycieków, posługiwania się sprzętem ochrony osobistej oraz odzysku, z uwzględnieniem odzysku substancji
-
Kontrolowanych i fluorowanych gazów cieplarnianych z ruchomych urządzeń i ruchomych systemów ochrony przeciwpożarowej oraz gaśnic;
-
Informacje dotyczące technologii służących zastąpieniu i zmniejszeniu stosowania fluorowanych gazów cieplarnianych.
Koszt szkolenia:
- dwudniowe szkolenie 1 000 zł netto/osobę
- egzamin 400 zł netto/egzamin